Yeni nesil lityum iyon cep telefonu bataryalarında ilk kullanım için 10-15 saat şarjda bekletmeniz gerekmemektedir. Eski nesil cep telefonlarında yer alan bataryaların, telefonun ilk açıldığı andan itibaren uzun bir süre şarjda kalması gerekmekteydi. Bu durum, günümüzde kullanılan lityum iyon bataryalarda geçerli değildir.

 

"Neden Lityum İyon?"

 

Lityum iyon piller geleneksel pil teknolojisine göre daha hızlı şarj olur, daha uzun sürelidir ve daha hafif tasarımda daha uzun ömürlü olmaları için daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir.

 

Nasıl çalıştıkları hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzda, pillerinizi çok daha verimli kullanabilirsiniz.

 

"Hızlı şarj sayesinde kullanım kolaylığı sağlar, yavaş şarj sayesinde pilin ömrünü uzatır"

 

Lityum iyon piliniz önce hızlı şarjla kapasitesinin %80’ine ulaşır, ardından yavaş şarja geçer.

 

İlk %80’lik kapasiteye ulaşmak için gereken süre, ayarlarınıza ve şarj ettiğiniz aygıta göre değişir.

 

Önerilen pil sıcaklığı aşıldığında şarj kapasitesi yazılım tarafından %80 ile sınırlanabilir.

 

Bu iki aşamadan oluşan şarj süreci size sadece hız kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda pilinizin kullanım süresini de uzatır.

 

"Şarj işlemini kolaylaştırır"

 

Lityum iyon pilinizi dilediğiniz zaman şarj edebilirsiniz. Şarj etmeden önce tamamen deşarj olmasını beklemenize gerek yoktur. Lityum iyon piller, şarj döngüleri halinde çalışır.

Pil kapasitesinin %100’üne eşit bir miktar kullanıldığında bir şarj döngüsü tamamlanmış olur, ancak tüm bu döngünün tek bir şarjda gerçekleşmesine gerek yoktur.

Örneğin, gün içerisinde pil kapasitesinin %75’ini kullanabilir ve gece pili yeniden tam şarj edebilirsiniz.

Sonraki gün %25’lik kısmı kullandığınızda, toplamda pilin %100’ünü deşarj etmiş olursunuz ve söz konusu iki gün tek bir şarj döngüsü sayılır. Bir döngünün tamamlanması birkaç gün sürebilir.

 

Belirli miktarda şarj edildikten sonra her tür pilin kapasitesinde düşüş görülür. Lityum iyon pillerde ise her şarj döngüsünün tamamlanmasıyla kapasitede çok az bir miktarda düşüş olur.