Cep telefonunuzun pil sağlığı için orijinal şarj aleti kullanılması önemlidir. Orijinal şarj aletinizin olmaması ve/veya bozulması durumunda kalitesi kanıtlanmış bir markanın ürününü tercih etmek en doğrusu olacaktır. Düşük kaliteli şarj aletlerinin, cihazınızın iç aksamına veya fiziksel olarak zarar verebileceğini unutulmaması gerekir.

 

Bunun yanında tercih edeceğiniz şarj aleti, cep telefonunuzun voltaj değerleri ile uyumlu olmalıdır. Şarj için veya veri aktarımı için kullanılacak kablonun da aynı kalitede olması göz ardı edilmemelidir.

 

"Doğru Şarj Nasıl Olmalı?"

 

Bataryanızdan en yüksek verimi alabilmek için şarj yüzdenizi %50'nin üzerinde tutmalısınız. Şarj yüzdeniz 0'a yaklaştığında şarja takmak artık eski bir alışkanlık, bu nedenle şarjınız %20'nin altına düşmeden şarja takmanız ve gün içinde pil yüzdenizi orta seviyelerde tutmanız yeni nesil bataryalar için en sağlıklı kullanım olacaktır.

Aynı şekilde cihazınızı %100 olana kadar tamamen şarj etmeniz de eski bir alışkanlıktır. Bunun yerine %80 olduğunda şarj işlemini bitirip, %20'lere düşmeden yeniden şarj etmeniz hem pilin şarj döngüsünü hem de sağlığını korumak için yeterli olacaktır.

 

"Verimli Şarj Önerileri"

 

  • Ucuz olması sebebiyle düşük kaliteli şarj aleti tercih etmek yerine, uzun vadede cihazınızın ve pilinizin sağlığını olumsuz etkilememesi için orijinal veya yüksek kaliteli şarj aleti tercih edilmelidir.

  • Telefonunuz açık olduğu her saniye enerji harcadığı için, şarja taktığınızda "Uçak Modu" özelliğini açmanız minimum enerji harcanmasını ve %25 daha hızlı şarj edebilmenizi sağlar.

  • USB kablo ile araç veya bilgisayardan şarj etmek yerine prizden şarj etmek daha hızlı ve daha verimli pil performansı sağlar.

  • Gün içinde şarjınızı daha efektif kullanmanızı sağlayan "Düşük Güç Modu" özelliği de aynı şekilde cihazınızın yüksek enerji harcamasını frenleyerek verimli pil kullanımına yardımcı olur.

  • Kablosuz veya kablolu kullanacağınız powerbank'leri cihazınızın desteklediği voltaj değerlerine göre seçmeniz sizi prize bağımlı olmaktan kurtaracaktır.